Sağlıklı Yaşam

Ödem Nedir? Neden Olur? İbrahim Saraçoğlu Ödem Attıran Kürü

odem-attirici-tarifler
odem-attirici-tarifler

Ödem Nedir?

Kısaca Ödem; Sıvı birikmesi sonucu vücutta oluşan şişliğe denir. Vücudunuzun dışarıya atması gereken sıvıların eklemlerde birikmesidir ödem. Kendiniz de rahatça tespit edebileceğiniz ödem size ciddi bir rahatsızlığın haberini veriyor olabilir o yüzden ödemi küçümsemeyin ve ciddiye alın.

Özellikle sıcak yaz günlerinde artan ödem, su ve tuz tüketimiyle doğru orantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Ödem; bilekler, bacaklar, kollar, ayaklar, eller ve eklemlerde oluşabilir. Ödem oluşumuyla birlikte kilo artışı meydana gelir ve buna bağlı olarak gün içerisinde tartıda çok farklı kilolar görebilirsiniz.

Ödem Neden Olur?

Kadın olsun Erkek olsun insan hayatını olumsuz olarak etkileyen ödem Birçok sebebe bağlı olarak oluşabilir. Ödem oluşma nedenlerine bakalım.

Kan dolaşımının Yetersiz Olması: Uzmanlar her zaman hareketli bir yaşam önerse de bu bir çoğumuz için özellikle de masa başı ofis çalışanları için imkansız gibi bir şeydir. Uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşımını yavaşlatacağından vücudunuzda ödem oluşmasına sebep olabilir.

Gereğinden Fazla Tuz Tüketimi: Ödem oluşmasında en etkili mineral tuzdur. Tuzu ihtiyacınızdan fazla tüketmeniz halinde vücudunuz su toplamaya başlayacak ve dolayışla ödem oluşmuş olacaktır. Sağlıklı bir insanın günlük tuz ihtiyacı 6-8 gram civarıdır. Bu da yaklaşık 3 silme çay kaşığı tuz demektir.

Gereğinden Fazla Su Tüketimi: Su içmekten bir şey olmaz diyerek ihtiyacınız olandan daha fazla su tüketimi de ödem oluşumuna sebep olmaktadır. yetişkin bir erkek günde 3 litre (~13 bardak), yetişkin bir kadın ise 2,2 litre (~9 bardak) suya ihtiyaç duymaktadır.

Hava değişimi: Ani sıcaklık değişiklilerin de veya vücudunuzun alıştığı iklimden farklı bir iklime geçtiğinizde vücutta ödem oluşabilir. Özellikle iç kesimlerden deniz tatiline giden insanlarda sıkça rastlanan bir durumdur.

Regl (Adet) dönemi: Kadın vücutları regl döneminden yaklaşık 10 gün önce şişmeye başlayabilir. Regl dönemi nedeni ile karın bölgesinde ödem oluşabilir. Regl döneminiz sancılı geçiyorsa Adet Sancılarına İyi Gelen Bitki Çayları yazımızı okumayı unutmayın

Hamilelik dönemi: Tüm hormonların altüst olduğu hamilelikte vücut tuz ve su depolar dolayışla bu depolama size ödem olarak yansır.

Ödem Belirtileri Nelerdir?

 • Nefes de darlık
 • Nefes nefese uyanmak
 • Solunum da güçlük çekme
 • Bacak ile kollardaki cildin alt dokusunun şişmesi
 • Parlayan ve Gerilen cilt
 • Karın boşluğunda şişlik
 • Şiş bölgelere birkaç saniye elinizi basılı tutulduğunuz da çukurluk oluşması
 • Yürümede zorlanma
 • Gün içerisinde anlamsız kilo farkları

Ödem Nasıl Geçer?

Ödem tedavisinde esas hedef, sıvının kan damarların da tutulmaya çalışılmaktadır. Sıvının Kan damarlarının dışına sızmasına sebep olan faktörler belirlenir ve ortadan kaldırılır.

Vücuttaki fazla sıvının atılabilmesi için idrar sökücü ilaçlar önerilir. Diüretikler sayesinde vücutta bulunan fazla sıvının atılması ve vücut sıvı oranının azalması hedeflenir. Ödem attırmanın doğal çözümleri de mevcuttur.

Ödem Nasıl Atılır? Ödem Attırıcı Doğal Çözümler?

Prof. İbrahim Saraçoğlu Ödem Attırıcı Kürü :

 • ½  demet maydanoz
 • ½  elma
 • 1 su bardağında maden suyu
 • ½  limon
 • 1 Tatlı Kaşığı toz zencefil (taze zencefil de olur)
 • 1 Adet salatalık
Malzemelerin hepsi robottan geçirilir. Kür içerisine isteğe bağlı olarak taze nane ya da dereotu atılabilir. Gün içerisinde 1 kere aç karına içilir.

Emziren annelerin hekime danışarak bu kürü uygulaması önerilir.

Prof. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen ödem attırıcı kür tarifleri bu kadarla sınırlı değildir. Daha basit ve kolay diğer ödem attırıcı tarifleri deneyerek de vücudunuz da bulunan ödemi atabilirsiniz.

Prof. İbrahim Saraçoğlu Ödem Attırıcı Tarifler

 • 30 adet Kiraz sapı
 • 2-3 dal yıkanmış Lahana
Malzemelerin hepsi robottan geçirilir. Kür içerisine isteğe bağlı olarak taze nane ya da dereotu atılabilir. Gün içerisinde 1 kere aç karına içilir.

Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu ile İlgili diğer yazılarımıza da mutlaka göz atın.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı