Psikoloji

Harvard’lı Psikiyatrist Helen Riess’in Beğenilen Biri Olma Formülü

Hangi insan çevresindekiler tarafından beğenilen biri olmak istemez ki? Harvard’lı psikiyatrist Helen Riess sizi daha beğenilir bir insan yapacak formülü paylaştı:

İlişkilerde, iş hayatında ve daha iyi bir lider olmak için “Empati Etkisi: Nörobilim Temelli 7 Anahtar”

Helen Riess formülüne EMPATHY ismini vermiş. EMPATİ kelimesinin kısaltma olarak kullanan psikiyatrist, her bir harfin de açılımına anlamlar yükleyerek bir bütün oluşturuyor. Yaptığı araştırmalara göre daha beğenilen biri olmak için hem empatiyi öğrenmeli hem de açılımını hayatımıza yedirmeliyiz.

Empati [EMPATHY]: diğer adıyla duygudaşlık; bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum veya davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek anlamına gelir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak olarak da kullanılır.

Harvard’lı Psikiyatristin Helen Riess’in Beğenilen Biri Olma Formülü

  • [E] Göz Teması (Eye Contact)
  • [M] Mimiklerinizi Yansıtan Kas Gruplarınız (Muscles for Facial Expression)
  • [P] Duruş (Posture)
  • [A] Etki (Affect)
  • [T] Ses Tonu (Tone of Voice)
  • [Y] Cevabınız (Your Response)

1) Göz Teması (Eye Contact) [E]

goz temasi
goz temasi

Göz temasının iletişim konusundaki etkileri onlarca araştırma sonucu kanıtlamış bir bilimsel gerçektir. Bilim insanları göz temasının başkaları ile samimi ilişki kurmaya yardımcı olduğu konusunda hemfikirler.

Göz temasının en önemli kısmı ise, Göz teması kurulan kişiye dik dik bakmanın göz teması kategorisine girmemesidir. Göz temasında bulunacağım diye karşınızdaki kişiye dik dik bakmanızın iletişiminizi iyiye götürme şansı yoktur. Bakma şeklini ve süresini karşı tarafla birlikte ayarlamanız gerekmektedir.

Destekleyici Diğer Araştırma: Affective Eye Contact: An Integrative Review

2) Mimiklerinizi Yansıtan Kas Gruplarınız (Muscles for Facial Expression) [M]

İnsan doğası gereği, ayna nöronlar sebebi ile karşımızdakinin yüz ifadelerini otomatik olarak taklit etme eğilimde oluyoruz.

Örneğin karşımızdaki kişi bize gülüyorsa, bizim de gülümsememeniz çok zordur. Bu olayalar çoğu zaman karşılıklı ilerler. Yaratılış mucizesi olan beynimiz sahte ya da zorla yapılan gülümseme ile samimi ve içten gülümsemeyi ayırt etmek için programlanmıştır.

Karşınızdaki kişi ileiletişim kurarken yüz ifadenizin içten olması çok büyük önem taşıyor.

İlgili araştırma: Facial expression form and function

3) Duruş (Posture) [P]

Duruşunuz  hakkınızda düşündüğünüzden çok daha fazla şey söylüyor. Yapılan araştırmalara göre dik oturmak, ve konuştuğunuz kişiye doğru vücudunuzu döndürmek karşınızdaki kişinin size hem güven hem de saygı göstermesini sağlar

Duruş ile ilgili “Oturma Şekli Ve Bacak Pozisyonları Ne Anlama Geliyor” yazımızı mutlaka okuyun.

4) Etki (Affect) [A]

Etkiler hisleri temsil eder. Riess, iletişim halindeyken karşınızdakinin duygusal durumlarına dikkat etmenizi öneriyor.

Karşımızdaki kişinin duygusal durumunu yani ruh hakini anlamak (üzgün, kaygılı, telaşlı) onunla daha etkili bir bağlantı kurmamıza yardımcı olacaktır.

5) Ses Tonu (Tone of Voice) [T]

Ses tonu, vokal hızı ve ses ritmi gibi terimler dilbilimcilerin “prosody” olarak adlandırdığı yani karşınızdaki kişilerin sizi nasıl algılayacağı hususnda önemli bir rol oynar. Riess bunun önemini şöyle vurguluyor:

“Söylediğiniz her kelime aslında kendi anlamının önüne geçen başka bir duygu katmanına sahip”

Yani Karşı tarafta bıraktığınız etki, sadece söylediğiniz kelimelerden ibaret değildir.

Kendi doğal ses tonunuzu bulabilmek için yapmanız gereken en önemli iki egzersiz şöyle:

1) Eliniz sırtınızdayken konuştuğunuzda sırtınızın titrediğini hissederseniz, doğal ses tonunuza ulaşmışsınız demektir. Bu aralıkta konuşmaya çalışın.

2) Sırt üstü yatın ve bir eliniz karnınıza diğer elinizi göğsünüze koyun. Burnunuzdan nefes alarak karnınızı şişirmeye çalışın. Bu aegzersiz Diyafram nefesini geliştirecek ve ses tonunuzu daha etkili bir hale getirmenin yanında, sağlıklı bir soluk düzenini de beraberinde getiricektir.

İlgili araştırma: How Voice Tone Affects Your Relationships

6) Bütün Kişileri Duymak (Hearing the Whole Person) [H]

İletişim iki yönlüdür. Karşınızdaki kişiyi aktif bir şekilde dinlemek kendinizi etkili bir şekilde ifade edebilmek kadar önemlidir. Riess bu durumu şöyle ifade ediyor:

“Empatik dinleme, karşınızdaki kişiye tamamen dikkatinizi vermek, şefkatle ve yargılamadan(objektif) cevap vermek anlamına gelir.”

7) Cevabınız (Your Response) [Y]

“Paylaşılan sinir ağları aracılığıyla karşınızdakiler hakkındaki duygularınız, söyledikleriniz ve yaptıklarınız, karşınızdakilerin söylediklerinizi nasıl deneyimlediği hakkında çok önemli bilgiler iletebilir.” —Helen Riess

Diğer bir deyişle kendinizden şüphe duyuyorsanız, insan doğası gereği bu dillendirilmese de bir his olarak fark edilerek kurduğunuz iletişimi etkileyecektir. Kendinize olan güveninizin tam olduğunu tüm vücudunuz ile karşı tarafa iletmelisiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı